Tesis Güvenlik Belgesi

TESİS GÜVENLİK BELGESİ NEDİR?

Savunma Sanayii kapsamında iş yapan ya da yapacak olan kuruluşların , bu işleri yapabilmesi için yerine getirmesi gereken fiziki, alt yapı ve uygulamalar bütününü gerçekleştirdiğini ispat eden Savunma Bakanlığından denetim yapılarak verilen belgeye Nato/Milli Tesis Güvenlik Belgesi denir. Kullanım alanına Göre Gizli, Çok Gizli, Hizmete Özel… vb. derecelendirilmektedir.

KAÇ ÇESİT TESİS GÜVENLİK BELGESİ BULUNMAKTADIR?

Nato Tesis Güvenlik Belgesi ve Milli Tesis Güvenlik Belgesi olmak üzere iki çeşit Tesis Güvenlik Belgesi bulunmaktadır. Eğer Türkiye içerisinde bu belge kullanılacak ise Milli Tesis Güvenlik Belgesi, Nato Ülkeleri ile iş yapılacak ise Nato Tesis Güvenlik Belgesi alınmalıdır.

TESİS GÜVENLİK BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

Savunma Sanayiine yönelik yapılan bilgi, belge, proje, malzeme alım satımı, üretimi, araştırma, geliştirme, imalat ve montaj yapan gerçek ve tüzel kişilerle bu konularda çalışan şahıslara ait her türlü gizli projelere yönelik faaliyet gösteren kuruluşlar, her yıl yayınlanmakta olan kontrole tabi listede yaptıkları işin kapsamı bulunması durumunda bu belgeyi alarak, askeri ihalelere katılabilirler.
Milli Tesis Güvenlik Belgesi alımından Millî Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı bizzat sorumludur.

Nato Tesis Güvenlik Belgesinden ise Kuzey Atlantik Andlaşması Teşkilatı Merkez Kurulu Başkanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı koordineli olarak çalışarak sorumlu olmaktadır.

TESİS GÜVENLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Tesis Güvenlik Belgenizin olması demek kuruluşunuzda üst düzeyde güvenlik önlemleri alınarak faaliyet gösterildiği anlamına gelmektedir, bu güvenlik önlemleri kuruluşunuzun dışından , kuruluşunuzun etrafını jiletli tel ve mevzuata uygun şekilde yükseklikte duvarla dış müdahalelere karşı önlem almanız ile başlar.
Giriş çıkışlar için bir güvenlik görevlisi istihdam etmeniz gerekmektedir.

Diğer Gereklilikler

Kuruluşunuzdaki tüm güvenlik önlemleri ve donanımı mevzuatın istediği şekilde oluşturmanız gerekir. (Güvenli Bölge, güvenli odalar, Yangın, kamera sistemleri). Kuruluşunuzun sahipleri ve Gizli bilgilere erişen personelinizin uzun araştırmalar gerektiren Kişi Güvenlik Belgesi bulunması gerekir. Altı ayda bir adli sicil takibi de ayrıca yaptırılmalıdır. Arşivinizi , serverinizi ve gizli toplantılarınızı gerçekleştireceğiniz toplantı odanızı yapılandırmanız, Mevzuatın istediği uyarı tabelaları , kayıt defterleri, gerekli olan dokümanların hazır olması gerekir.

Yapılan iş gizlilik dereceli bir bilginin de muhafazası ile ilgili ise, bilginin bulunduğu odanın tempest koruması ile güvenliği sağlanmalıdır. Kuruluş askeri bir ürünün üretimi ile ilgili bir faaliyet gösteriyor ise Arge faaliyetleri haricinde olan tüm iş kolları için ayrıca Üretim İzin Belgesi de alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir