Risk Değerlendirme Nedir?

Risk değerlendirme son yıllarda  revize edilen her standarta eklenmeye başlanmıştır. Risk değerlendirmeye ihtiyaç duyulmasının sebebi, gelişen dünya ile birlikte, değişen sistemlerin ve  düzenleyici önleyici faaliyetlerin beklentilere tam olarak  yanıt veremiyor olmasıdır.

Risk değerlendirme ,bir firmanın iş süreçlerinde işi etkileyen tehlikelerin farkına varıp büyüklüğünü  risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ile  tolere edilip edilemeyeceği konusunda yapılan çalışmalar bütünüdür.

RİSK DEĞERLENDİRMENİN FAYDALARI?

  • Çalışmalar sistematik yürür.
  • Her sektöre uyum sağlar.
  • Yeni risklerin farkına varıp yeni durumlar eklenip çıkarılabilir,değişime ve gelişime açıktır.

RİSK DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?

Kurumlar Risk analizi yapmadan önce bunu nasıl yapmaları gerektiğini öncelikle planlamalıdırlar,plan  dahilinde tasarlamalıdır.

Politik, ekonomik, sosyal, teknolojik pek çok neden risk oluşturur.

Projelerde risk yönetiminin rolü önemlidir ve büyüktür.Her durum analiz edilerek bizim için risk olabilir mi? şeklinde değerlendirmeler yapılır.Kim,Ne ,Nezaman,Nasıl,Neden sorularına başvurulur.Ortaya çıkan fırsatları da belirlememiz konusunda da risk değerlendirme oldukça etkindir.

  • Risk kime aittir?
  • Risk süreçte ne etkiye sebep olacak?
  • Belirlenen Risk ne zaman ortaya çıkabilir?
  • Bu risk nasıl ortaya çıkabilir?
  • Bu risk bizi neden etkileyebilir?…..

DÜNYAYI VE ÜLKEMİZİ İLGİLENDİREN BELLİ BAŞLI RİSKLER NELERDİR?

Global Ekonomik belirsizlikler, son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerden dolayı, işlerde oluşan sıkıntılar ve işsizlik bir risktir.

Değişen dünya ve müşteri beklentileri, ürününüzün artık müşteriler tarafından beğenilmemesi durumu, dünyaya aya uydurabilme durumu bir risktir.

Yeni yasalar, değişen her siyasi bir durum işinizi etkileyebilecek bir duruma neden olabilir, bu konu da bir risktir.

İşlerinizi sürekli takip etmeniz,süreçlerinizi düzenli olarak takip ederek iyileştirmeler yapmalısınız,düzenli takip edilmeyen işlerde oluşabilecek sıkıntılar bir risktir.

Teknolojik yenilikler, yeni çıkan son teknoloji ürünler sizin işinizi ne derece etkiler, bu konuda bir risktir.

Müşteri bilgileri ve özel bilgilerin gizliliği,müşteriler ile ilgili ve yaptığınız iş ile ilgili bilgilerin korunması konusunda göstermiş olduğunuz önemler ve bilginin erişimine yönelik uygulamalar bir risktir.

Dolandırıcılıklar, her konuda bir dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz, bu konuda önlemler alınmalıdır, risktir.

Çevresel durumlar, orman yangınları, sel baskınları, Firmaların felaket kurtarma  ve iş sürekliliği konusunda bu riski yönetmeye odaklanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir