Kuruluşun Bağlamı Nasıl Belirlenir?

Kuruluşun bağlamı, yeni revize edilen ISO standartları  ile birlikte hayatımıza dahil oldu. Önce ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminde daha sonra ISO 9001 :2015 Kalite Yönetim SistemiISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve revize edilen bir çok standartta karşımıza çıktı ”Kuruluşun Bağlamı”. Peki nedir bu kuruluşun bağlamı, biz kuruluşumuz için nasıl belirleriz?

Bilindiği üzere ISO Sistemleri Avrupa Standartlarıdır ve Türkiye’de IAF ‘a üye olduğu için Kendi dilimize TSE tarafından çevirilerek kullanmaktayız. Bağlam kelimesi değilde ”HAKKIMIZDA” dediğimizde daha anlaşılır bir kavram olacaktır.

Firmalar Kuruluşun bağlamını belirlerken ,başlıca şu konular üzerinde durmalıdırlar: Kurumun geçmişten günümüze gelen kültürü, yapısı, personel yapısı, yaşanmışlıkları, stratejik durumu, tedarikçileri, müşterileri, iç ve dış meseleleri , her türlü işleyişini ilgilendiren konular bağlama dahil edilebilir, yöneticiler ve idari personeller işleyişi ve firmanın varlığını enine boyuna değerlendirerek kuruluşun bağlamını belirleyebilirler.

KURULUŞUN BAĞLAMINI HANGİ METOTLARLA BELİRLEYEBİLİRİZ?

Bunun için günümüzde çeşitli analiz ve yöntemler kullanılması daha opsiyonel olmaktadır.Bu uygulamalardan bazıları SWOT ve PEST analizi olabilir . SWOT Analizi ile Risklerimizi ,Fırsatlarımızı, olumlu ve olumsuz yönlerimizi tayin edebiliriz. Pest Analizi ile de ticari, siyasi ,teknolojik her türlü etmeni beyin fırtınası ve araştırmalar yolu ile fark edebilir. Gerekli önlemleri ve fırsatları görebiliriz. Bir bakıma bizden bir Stratejik Planlamanın çekirdek alt çalışmasını yapmamız da beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir