ISO 9001 Ne işe Yarar?

ISO 9001 ne işe yarar ki diye soranları eminiz ki her yerde görüyorsunuzdur. Halk arasında ISO 9001 belgesi, kalite belgesi olarak kabul görmüş ve bu şekilde anılmaktadır. Peki ya bu kalite belgesi ne işe yarar? Kuruluşlar neden bu belgeyi almak istiyorlar? Hemde zorunlu bir belge olmamasına rağmen.

ISO 9001 belgesi ya da halkın tabiriyle kalite belgesi için resmi bir zorunluluk bulunmamaktadır. ISO 9001 belgesini zorunlu kılan bizim müşterilerimizdir. Kimi zaman devlet kurumu, kimi zaman ise bir özel sermaye şirketi hizmetinizin sistemli bir şekilde verildiğini bilmek ister. Bunu taahhüt etmenin yolu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ISO 9001 belgesi edinmekten geçmektedir. Elbette ki iso 9001 kalite belgesini sadece parasını vererek alanlar da var. Fakat büyük bir çoğunluk bu kalite sertifikası sayesinde yeni müşteriler edinebilmekte, mevcut müşterileri gözündeki imajını kuvvetlendirebilmektedir.

Satışa fayda sağlamasının yanında iso 9001 kalite yönetim sisteminin asıl faydası kuşkusuz ki yönetim tarafına olmaktadır. Çünkü bir ürün ya da hizmeti ne kadar iyi üretirsek üretebilelim; o ürün/hizmeti aynı standartlarda üretemediğimiz durumlarda müşteri memnuniyetsizliği oluşmaktadır. Bugün köşebaşında yer alan ve tek bir dükkanı olan dönercimizde aynı lezzeti yakalayamıyor iken; dünya devi fastfood mağazalarının her dükkanda aynı lezzeti sağlayabiliyor olması boşa değildir. Ürün ve hizmetinizi standart bir şekilde üretmeniz ile birlikte daha yönetilebilir bir şirkete ve daha mutlu müşterilere sahip olacağınız aşikardır.

ISO 9001 ne işe yarar diye sorduğumuzda özetle:

  1. Bize yeni müşterilerin kapılarını açar,
  2. Mevcut müşterilerimizin gözündeki imajımızı kuvvetlendirir,
  3. Kurumsallaşma için ilk adımı atmamızı sağlar,
  4. Yönetilebilir bir kuruluş haline gelmemize yardımcı olur,
  5. Ürün/hizmetlerimizi her zaman aynı kalitede sunmamız için kılavuzluk eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir