ISO 9001 Nasıl Alınır?

ISO 9001 nasıl alınır? ya da iso 9001 belgesi nasıl alınır? soruları sıklıkla sorulan ve cevabı tam olarak tarif edilmeyen kavramlardır. Nedense herkes sır gibi bu bilgileri saklamakta ve insanlara faydalı bir bilgi vermemektedirler. ISO 9001 belgesinin alınması ile ilgili yapılması gerekenler, uyulması gereken kuralları ve daha fazlası için aşağıdaki yazımızı okuyunuz. Tabi bu yazıyı okurken 2 farklı yaklaşım sergileyeceğiz. Bunlardan birincisi ISO 9001 sistemini firmanın bir kültürü haline getirmek isteyen kuruluş sahipleri, ikincisi ise sadece ihale vb. konularda parasıyla iso 9001 belgesi almak isteyen kuruluş sahipleri için olacaktır.

EN HIZLI ŞEKİLDE ISO 9001 NASIL ALINIR?

Sağlıklı Bir ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile

Eğer ki ISO 9001 kalite yönetim sistemi standardını kuruluşunuz içerisinde sağlıklı bir şekilde işletmek, firmanızın sorunlarını kendi kendine çözen bir yapıya kavuşmasını istiyorsanız izleyeceğiniz yol bu yoldur. ISO 9001’i kuruluşunuzda sağlıklı bir şekilde uygulamak ve faydalarından yararlanmak için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Yönetimden Destek Alın: Alacağınız bu destek maddi olacağı kadar manevi bir destek de olmalıdır. ISO 9001 sistemli bir çalışma düzeni için ilk adımdır ve bu konuda yeterince finansal ve insan kaynağı ayrılmış olmalıdır.
 2. İyi bir danışman edinin: Seçeceğiniz bu danışman, firmanız içerisindeki motivasyonu yükseltmeli ve bu değişimi tavandan tabana kadar hissettirebilmelidir.Seçeceğiniz danışman eğer doğru olmaz ise, sonucu hayal kırıklığı olması mümkündür.
 3. Kalite hedefleri ve iyileştirme önerilerini dikkate alın: Danışmanınız ve çalışanınız sistem için gerekli kalite hedeflerini belirlemiş ve iyileştirme önerileri ile ilk atılımları yaptıklarında, diğer çalışanların onlara destek olması konusunda yönlendirin.
 4. Denetimlerden korkmayın: Denetimler, asla hataları ortaya koymazlar. Firmanızın iyileşmeye açık yönlerini ortaya koyarak size fırsat yaratırlar. Denetim sırasında karşılaşılan bir uygunsuzluk, bir sonraki denetime kadar tamamlandığında bir uygunsuzluk değil, yapınızı kuvvetlendirmiş bir etmen olacaktır.
 5. Dış denetmenlerden faydalanın: Bir süre sonra çalışanlarınız uygunsuzlukları göremeyebilir, bu normaldir. Böyle bir durum oluşmadan önce bazen iç denetimleri bir dış denetimci ile yapması iç denetçinizin kalifikasyonunu arttıracak ve sistemi iyileştirmek adına bakış açısı katacaktır.

Yukarıdaki tavsiyeler genel tavsiyeler olup iso 9001 nasıl alınır? sorusu soran herkesin ihtiyacına yönelik olarak hazırlanmıştır.

Kolay ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Peki ya sağlıklı bir sistem beklentisi içerisinde değil sadece belge satın almak istiyorsanız?

O zaman işiniz çok kolay, ucuz iso 9001 belgesi başvurusu yaparak çok uygun fiyatlara belge sahibi olabilirsiniz. Hem de çok ağır denetimler geçirmek zorunda da kalmazsınız. Fakat iso 9001 belgesi sizin için ömür boyu bir maliyet olarak kalır ve ISO 9001 kalite yönetim sisteminin sağladığı tüm avantajlardan mahrum kalırsınız.

Tercih sizin hangi seçeneği seçerseniz seçin ISO 9001 belgesi almak artık eskisi kadar zor değil, ISO 9001 nasıl alınır yazısı ile ilgili sorularınız için aşağıdan yorum yapabilirsiniz.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? İzlenecek Yol Nedir?

ISO 9001 BelgesiISO 9001 belgesi almak için atacağınız adımların detaylarını şu alt başlıklarda inceleyeceğiz:

 • ISO 9001 temel eğitiminin alınması,
 • ISO 9001 dokümantasyonunun oluşturulması,
 • Sistem gereklerini sağlamak adına kayıtların işler hale getirilmesi,
 • ISO 9001 iç tetkikçi eğitiminin alınması
 • Yönetim sisteminin iç tetkiki ve raporlanması,
 • Belgelendirme denetiminin yapılması,
 • Gerekli evrak ve ücretlerin tamamlanması,
 • ISO 9001 belgesinin alınmasıdır.

ISO 9001 Belgesi Almak için Hazırlık

ISO 9001 Temel Eğitiminin Alınması: ISO 9001 temel eğitiminin alınması yönetim sistemi şartlarının anlaşılması ve çalışanlara kavratılması açısından çok önemlidir. Burada alacağınız eğitim yönetim sistemlerine bakışı değiştirmeli ve bunun sadece belge almak için değil, kurumsallaşmanın ilk adımını atmak için de yapılması gereken birşey olduğunun farkına vardırmalıdır.  ISO 9001 temel eğitiminin yanında temel süreç yönetimi ve dokümantasyon eğitimi de alınarak çalışanlarınızın ve sistemi yönetecek kişilerin bilgi seviyesini arttırmalısınız.

ISO 9001 Dokümantasyonunun Oluşturulması: ISO 9001 belgesi almak için bu aşamayı bir danışman ile birlikte kurgulayabileceğiniz gibi eğer yetkinliği uygun bir çalışanınız var ise danışman olmadan da kurgulayabilirsiniz. ISO 9001 danışmanlık ücreti ile ilgili yazıma link üzerinden ulaşabilirsiniz. Dokümantasyon aşamasında kalite yönetim sisteminiz için gerekli doküman sistemini oluşturmalı(kodlamalar, doküman türleri vb.), süreçlerinizi (satış-pazarlama, satın alma vb.) ve süreçlerin birbirleri ile olan ilişkilerini tanımlamalısınız. Kurulum öncesinde ISO 9001 sistemi kurmak ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kalite Kayıtlarının İşler Hale Getirilmesi: Dokümantasyonu oluşturulan sistemde, sistemin işler olduğunun en büyük kanıtı kayıtların tutulmasıdır. Düzeltici faaliyet kültürünün oluşması, müşteri şikayetlerinin kayıt altına alınarak aksiyonlar alınması ile birlikte PUKÖ döngüsünü işleten bir kuruluş, kayıtlarla ilgili en önemli 2 maddeyi sağlamış olur. Bunun yanında diğer süreç kayıtlarının tutulması, belirlenen dönemlerde analizler edilerek, iyileştirmeler yapılması ve bunun bir kültür haline gelmesi bu aşamanın çıktısıdır.

ISO 9001 İç Tetkikçi Eğitiminin Alınması: Yönetim sistemi kavramının anlaşılması ile birlikte daha doğru sorular sorabilecek, havada kalmayacak bir eğitim alınmalıdır. Alınacak iç tetkik eğitiminin uygulamalı olması tetkik edeceğiniz sisteminin kaliteli bir şekilde denetime tabi tutulması için çok önemlidir.

ISO 9001 Sisteminin Tetkik Aşaması

Yönetim Sisteminin Denetimi: Bu aşamada süreç bazlı iç tetkik yapılarak, kurmuş olduğunuz sistemdeki hatalı noktalar değerlendirilecektir. İç tetkikte atlanmaması gereken nokta, iç tetkikçinin kendi sürecini denetlememesi gerektiğidir. Mümkün olduğunca daha çok kişiyi bu aşamaya dahil ederek farklı bakış açıları ile daha fazla iyileştirme fırsatları elde edebilirsiniz.

Raporlanması: İç tetkiki gerçekleştirdikten ve raporlamasını gerçekleştirdikten sonra, yönetim gözden geçirme toplantısı yapmanız belgelendirme denetimine hazır hale gelinmesini sağlayacaktır.

ISO 9001 Belgelendirme Denetimi ve Sonrası

Belgelendirme Denetiminin Yapılması: ISO 9001 belgesi almak için anlaşacağınız belgelendirme firması size ön denetim ve belgelendirme denetimi olarak 2 tip denetim gerçekleştirecektir. 1.denetimde dokümantasyon sisteminizin yeterliliği 2.denetimde ise sisteminizin işlerliği değerlendirilecektir. Adam.saat mantığına göre hesaplanan süre içerisinde baş denetçiler süreçlerinizin sistem şartlarına uygunluğunun kontrolünü yapacak ve olumlu/olumsuz kanıtlar toplayacaktır.

Gerekli Evrak ve Ücretlerin Tamamlanması: ISO 9001 belgesi alma işleminin sonunda, çeşitli akreditasyon kuralları gereği belgelendirme firmaları tarafından istenen belgelerin tarafınızca bu kuruluşlara iletilmesi gerekmektedir. Belgelendirme ücretini de ödemeniz halinde en geç 30-45 gün aralığında ISO 9001 belgeniz firmanıza ulaştırılacaktır.

ISO 9001 Belgesinin Alınması: ISO 9001 belgesi elinize ulaştıktan sonra, 3 yıl boyunca bu sertifika sizin olacaktır. ISO 9001 sisteminin güncelliğini kontrol etmek adına yılda 1 kez ara denetime gelineceğini ve bu ara denetimlerde olumsuz bir durumla karşılaşılmadığı sürece de sertifikanızı kaybetmeyeceğinizi söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir