ISO 9001 Belgesi Şartları Nelerdir?

ISO 9001 belgesi nasıl alınır konusu aslında şirketlerin gözünü korkutan bir kalite yönetim gerekliliğidir, ancak süreci iyi öğrenmek ve bu konuda yapılması gerekenleri adım adım ve eksiksiz yerine getirmek, müşteri memnuniyeti ile ilgili detaycı olmak ISO 9001 belgesi alma konusunda çok daha kolay yol alınmasını sağlayacaktır.

ISO 9001 belgesi için kalite yönetim sistemi oluşturmak, müşteriler konusunda analitik değerlendirme ve modelleme hazırlamak, ürün ihtiyaç gruplarına göre arz gerçekleştirmek gerekir. ISO 9001 belgesi ile kalite yönetim sistemi, günümüzde pek çok sektöre baktığımızda, tüketici taleplerinin ve davranış biçimlerinin hızlı ve sürekli olarak farklılaştığını üstelik bu değişimin özellikle Türkiye gibi genç nüfusa sahip ve ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde daha da süratli olduğunu görmekteyiz. Bu değişimi fark ederek yatırımlarını ve ISO 9001 belgesi alımı gibi kalite yönetim sistemlerini bu yönde geliştirebilen kurumlar, gelecekte piyasalarda daha yüksek paylara sahip olurken, günümüzün kurumsal yapısını bırakamayan firmalar maalesef geride kalacaktır.

Herşeyden önce ISO 9001 belgesi alma süreci başladığında, kalite yönetimi eğitimleri ve bu konuda ISO 9001 danışmanlığı alınarak yola çıkılmalı. ISO 9001 eğitimi ile firmada çalışan herkesin kendi alanında uygulama ve geliştirme yapabilmesi için gerekli eğitimleri alması gerekir. Aksi takdirde sadece yönetim aşamasında yapılak hiçbir kalite geliştirme ya da iyileştirme konusu diğer kadrolar tarafından anlaşılmayacak ve de uygulanmayacaktır. Unutmayalım ki, kalite yönetimi bütünsel bir süreçtir ve ISO 9001 belgesi tüm kurumu ilgilendirir.

ISO 9001 Belgesi Şartları Nelerdir?

ISO 9001 belgesi almak için ilk yapılması gereken öncelikle konusunda uzman ve profesyonel bir kalite yönetim danışmanı firma bulmaktır. Bunun için ISO danışmanlık ve eğitim hizmeti vermekte olan birkaç firma tespit edilerek görüşme yapılmalı ve kuruma en uygun olan firma ile anlaşılmalıdır. Sürekli gelişim ve sürekli iyileştirme için bu önemlidir. Belgeye başvuru yapabilmek için zaten şirket olduğunuz için ticari belgeleriniz olacaktır. Bunların yanısıra tüm üretim süreci, müşteri ilişkileri konularında hazırlanacak dosyalar da eklenecektir.

Genel olarak evrakları şu şekilde özetleyebiliriz:

– Firma Faaliyet Kapsamı

– Firma faaliyet alanları ve mevcut süreçleri

– Firmada çalışan sayısı ve görev tanımları

– Firmanın vizyon ve misyonu

– Firmanın yıllık üretimi ve  üretim kapasitesi

– Müşteri memnuniyeti, onaylanan tedarikçi performansları, müşteri şikâyet oranları

– Üretimde fire oranı

– Üretimde kullanılan makinalar, model, seri, tip, yıl ve üretici bilgileri

– Üretim süreci ve üretime hazırlık süreci

– Kalite kontrol ve sevkiyat süreçleri gibi belgeler dosya olarak hazırlanarak müracaat yapılmaktadır.

ISO 9001 belgelendirme konusu, şirketlerin kalite yönetim politikaları gereği vermekte oldukları hizmet veya ürünlerini bu çerçevede belirlenmiş planlar ve hedefler dahilinde, ISO 9001 belgesi gereği yürütmelerini, gerek iç gerekse dış denetimler yolu ile sürekli olarak yenilikler yapmayı öngören ISO 9001:2008 belgesi kalite yönetim kurallarıdır.

ISO her bir kenarında önemli 3 unsurun bulunduğu bir belgedir. Kurumlar, müşteriler, tedarik sağlayan firmalar arasında kuvvetli bir bağ gerekmekte ve bu bağı kuvvetlendirmek amacı ile standartları aynı seviyede ya da geliştirerek korumaktır. Uluslararası akreditasyon federasyonu bu amaçla halen çalışmalarını devam ettirmekte olup, 2015 yılı sonunda ISO 9001 belgesinin yeni sürümü sayılan ISO 9001: 2015 versiyonunu yayınlamştır.

ISO kalite belgesi almak için başvurmak aslında işin belki de en kolay kısmıdır. Zor olan kısım, eğitim ve danışmanlık süreci için plan yapmak ve gerçek bir kalite yönetim sistemini kuruma uygulamaktır. Kıyasıya rekabetin artması, pazar payının hızla daralıyor olması ISO belgesi almanın önemini her geçen yıl daha da arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir