ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

ISO 9001 belgesi nasıl alınır? adlı yazımız ISO 9001 belgesi almak için neler yapmanız gerektiğini bir özet şeklinde sunmak için hazırlanmıştır. Yazımızı okuduktan sonra yorum yapabilir veya ISO 9001 belgesi için talepte bulunabilirsiniz. Size her türlü koşulda yardımcı olmak isteriz.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle kendinize lütfen şu soruyu sorunuz: ISO 9001 belgesi benim için ne ifade ediyor? Eğer ki sizin için sadece işinizi kolaylaştıracak bir sertifika ve duvarınıza asmak için kullanmak istiyorsanız hemen aşağıdaki linki kullanınız, emin olun çok kısa süre içerisinde ISO 9001 belgesine sahip olabilirsiniz.

Ucuz ISO Belgesi Başvurusu Yap

Peki ya ISO 9001 belgesi sizin için firmanızda kaliteyi arttırmak, daha sistematik çalışmak için bir araç ise ne yapacağız?

Kalite yönetim sistemi yani ISO 9001’in temelde 1 adet amacı vardır. O da müşteri memnuniyetini arttırmaktır. Müşteri memnuniyeti ise firmanızı sürekli iyileştirme yaparak ve müşterilerinizin sorunlarına çözümleyerek, onlara faydalı olarak artar. Müşteri memnuniyeti ve sürekli iyileştirmeyi hakim kılmanız için ise iyi işleyen bir dokümantasyon ve kayıt sistemi ile iyi işleyen bir süreç yönetimine sahip olmanız gerekmektedir.

Dokümantasyonun da kendi içerisinde farklı gereklilikleri vardır. Bunu sağlamak için:

  • Doküman yapınızı standardize etmelisiniz
  • Kalite el kitabı, organizasyon şeması ve ISO 9001 prosedürlerini hazırlamalısınız.
  • Operasyonlarınız ile ilgili talimatlarınız olmalı,
  • Operasyonlarınız ile ilgili kayıtları tutmalı, analiz etmeli ve sonuçlarına göre aksiyonlar almalısınız.

Bir de bahsettiğimiz süreç yönetimi kavramımız var. Süreç yönetimi ise sisteminizi oluşturan süreçlerin tanımlanması ve performans göstergelerinin tanımlanması ile başlayarak, takibini gerçekleştirmenizi ve olumsuz durumla karşılaştığınızda ise aksiyon almanızı isteyen bir sistemdir.

Dokümantasyon ve süreç yönetimi yapılarınızı işlevsel kılarken bir yandan da sürekli iyileştirme kültürü, firmanızı sarmalı ve çalışanlar iyileştirmelere ortak olmalıdırlar. Çalışanlar öneriler sunmalı, yönetim bu önerileri dikkate almalı ve sürekliliğini sağlamak adına motive etmelidir.

ISO 9001 Belgelendirilmesi aşamasına gelmeden önce iç tetkik ve yönetim gözden geçirme toplantınızı da tamamlayarak, belgelendirme denetimine hazır hale gelebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim konular genel çerçeve olup, firmanın sektörüne göre özelleşebilmektedir. Bu özelleştirmeleri sağlamak adına danışman talep edebilirsiniz ya da işlemleri kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Eğer danışman talep etmek isterseniz lütfen aşağıdaki görseli takip ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir