TMGD Eğitimi Hakkında

TMGD Eğitimi, ADR anlaşmasında yer alan konuların anlatıldığı minimum 49 saatlik yasal zorunluluğu olan bir eğitimdir. Katılımcılar, minimum 49 saatlik bu tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi için 7 tam günlerini ayırmaları gerekmektedir. ADR, Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması anlamına gelmektedir. Dolayısı ile TMGD eğitimi ile ADR mevzuatı ve uygulamaları konusunda bilgiye sahip olacaksınız.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi Nasıl İşleniyor?

ADR Eğitimi işlenirken 2 ciltlik bir kitaptan faydalanıyoruz. Bu kitapların toplam sayfası 1300 sayfayı buluyor. Bakıldığında korkutucu geliyor olabilir fakat işin güzel tarafı bu kitabı ezberlemek zorunda değiliz. Tek yapmamız gereken kitabı nasıl kullanabilir ve oluşan vakalarda hangi bilgiyi hangi sayfadan bularak nasıl yorumlayabiliriz bunu kavramak.

Eğitim hangi eğitim kurumuna giderseniz gidin oldukça hızlı işlenmek zorunda çünkü 1300 sayfanın her yaprağına değinilerek aklımızda bir nebze de olsa iz bırakılmak isteniliyor. Ayrıca gerek eğitim içerisinde gerek ise eğitimin hemen sonrasında, ne oldu şimdi? tarzı soruları kendinize sormanız mümkündür. Çünkü büyük bir bilgi karmaşasına kapılıyor, anlamış olduğunuz yerleri bile galiba burayı da anlamamışım diyorsunuz.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey motivasyonu düşürmeden eğitmenlerin yönlendirmesine uyarak kursu tamamlamanızdır. Zaten 1 gün ara verdikten sonra kitabı açtığınızda ve soruları çözmeye başladığınızda konular ile ilgili bilgiler aklınızda canlanıyor ise görev tamamdır.  Öncelikle çözümlü sorulardan başlayarak soruları çözmek, konuyu kavramanız adına büyük fayda sağlıyor.

TMGD Nasıl Olunur?

TMGD nasıl olunur sorusunun cevabı basittir. Bakanlığın onaylamış olduğu bir eğitim kurumundan en az 49 saatlik bir eğitim almak ve sonrasında Ulaştırma Bakanlığı‘nın düzenlemiş olduğu sınava katılmalısınız. Bakanlık sınavında en az 70 puan alan adaylar, sınavda başarılı olmakta ve sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı sertifikası alınmadan önce Yangın Eğitimi alınmalı ve bu da sertifikalandırılmalıdır. Benim tavsiyem itfaiye müdürlüklerinin vermiş olduğu yangın eğitimlerini dikkate almanız yönündedir. Çünkü özel kurumlarca verilen bazı yangın eğitimleri bakanlık tarafından kabul edilmemektedir.

Yangın eğitimi alınıp, sertifikalandırıldıktan sonra sertifika ücreti olan 610 TL banka hesabına yatırılarak işlem tamamlanır ve sertifika size gönderilir. Tabi sertifika desem de gelen 80 gr’lık A4 kağıdına basılı bir kağıt. Gözünüzde afili bir sertifikanın canlanmamasında fayda var.

TMGD Eğitimi ya da TMGD ile ilgili soru sormak isterseniz İletişim sayfamdan bana mesaj atabilir ya da kolay yoldan aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Bir önceki kategori yazımda Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi konusunu incelemiştik. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

TMGD Başvuru Şartları Nelerdir?

TMGD başvuru şartları, uluslararası yasalar ile belirlenmiş kurallara dayanmaktadır. Buna göre TMGD Eğitimi başvurusu için;

 • Lisans mezunu olmak(4 yıllık fakülte mezunu, açık öğretim fakültesi de olabilir.)
 • Yüz kızartıcı suçlar işlememiş olmak (kaçakçılık, dolandırıcılık, hırsızlık vb.)
 • Yangın söndürme eğitimine katıldığına dair sertifika sahibi olmak en önemli başvuru şartlarındandır. (Sınavı geçtikten sonra alınabilir)

TMGD Eğitimi İçeriği

TMGD Eğitiminin içeriği resmi kurumlar tarafından belirtilmiş ve 49 saatten az olmayacağı konusunda hükme bağlanmıştır. Eğitim, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi konusunda yetkilendirilmiş eğitim kuruluşları tarafından verilmelidir. RID, IMDG veya IATA DGR kapsamında da faaliyet göstermek isteyen kişiler 10’ar saatlik ek ders almalıdırlar.

 • Tehlikeli madde taşımacılığı mevzuat, uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri,
 • Tehlikeli madde sınıfları,
 • Ambalajlama, tank, tank-konteyner kuralları
 • İşaretleme, etiketleme, levhalar,
 • Tehlikeli madde taşımacılığı dokümantasyonu,
 • Tehlikeli malların sevkiyatı,
 • Konu ile ilgili diğer kurallar ve şartlar,
 • ADR’nin 2 cildinin sınav sırasında kullanımı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi Başvurusu

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi başvurusunda bulunmak için iletişim sayfamız üzerinden mesaj gönderebilir veya irtibat numaralarımız üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.