CE Belgesi Nedir? CE Nasıl Alınır?

 CE Belgesi nedir?

CE (Conformite European) belgesi, Avrupa’nın belirlediği şekil ve şartlara uygunluğu ile ilgili olarak verilen Avrupa Standartları Belgesi demektir. CE belgesi nedir ve CE işareti nedir derseniz, Avrupa Birliği’nin yeni yaklaşımları kapsamında uyulması gerekliliği için alınan belge ve de ilgili ürünlere koyulan işaret olarak cevaplanabilir. Avruğa Birliği’ne üye olan ülkelere satış yapılacak ürünlerde bu işaret zorunludur. Bir çeşit ürün pasaportu ya da vizesi olarak düşünebilirsiniz.

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerin sağlığa zararlı olup olmadığı, Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda belirli kaliteye uygun olup olmadığının belgesi olan CE Belgesi ve CE işareti ürünün çevreye, insana ve doğaya karşı güvenilir olduğunun bir güvencesidir. Bu güvence sayesinde ürün, ticari anlamda Avrupa’da bir kimlik sahibi olur. Yayınlanan bu talimatlarda ürünün tanımı, olması gereken minimum güvenlik şartları, taşıdığı mevcut riskler ile değerlendirmeye uygunluk prosedürleri yer alır. CE belgesi herhangi bir hizmet ya da ürünün, Avrupa Birliği standartlarına ve mevzuatına uygun olduğunu belirten bir işarettir.

CE işareti alabilmek için öncelikle CE belgesi veren firmalar ile görüşülmeli ve bu danışmanlık veren firmaların bilgileri ile  hareket etmek gerekir. Diğer bir şekilde de CE işareti vermeye yetkili kuruluşlar üzerinden belge ve işaret almak üzere başvuru yapılması gerekir.

CE Belgesi ve CE İşareti almak için çalışmaya öncelikle gerekli evraklar hazırlanarak başlanır. CE işareti almak için gerekli evrakların en başında  belgeye esas olan ürünün detaylıca ve şartlara uygun olarak hazırlanmış teknik dosya gelir. Bu teknik dosya ürüne ait tüm faktörleri, ürünün detaylı özellik ve bilgilerini bulundurmak zorundadır. Buna teknik çizimler ve ürün hacmi, boyutu, içeriği kısaca tüm özellikleri dahildir.

Bu hazırlık aşamasıyla birlikte diğer gerekli olan aşama ise CE laboratuvar analiz ve test çalışmalarıdır. Bunların hazırlanması zorunludur. Laboratuvar analizleri ancak bu konuda yetkilendirilmiş akredite laboratuvarlar aracılığı ile yapılabilir.

Ancak CE işaretinin alınacağı ürünler eğer zorunlu listeye dahil değilse,  bu durumda “Self Deklarasyon” denen, firmanın kendi ürününe CE sertifikası ve standardı oluşturması ve yayınlaması olacaktır. Ancak bu deklarasyınun kesinlikle bu konuda uzman, her türlü detayı en ince ayrıntısına kadar bilen, sürece hakim  bir kuruluş tarafından hazırlanması çok daha faydalı olacaktır.

CE Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

CE Belgesi sadece Avrupa Birliği direktifleri ile belirtilen şartlara uygunluk sağlandığında geçerli olarak verilmektedir. Avrua Birliği’ne üye olan ülkelerde ürünlerin satılabilmesi için yasal bir zorunluluk olan belge, CE markası olabilmenin en önemli belki de tek şartıdır. CE Belgesi sadece bir kalite belgesi değildir, birçok açıdan değerlendirilerek verilmektedir.

CE Belgesi alma şartları şöyle sıralanabilir:

  • İnsanların can ve mal güvenliğinin sağlanmasına uygun olması
  • İnsan sağlığını tehdit etmeyecek unsurlara sahip olması
  • Çevrenin korunması, doğaya zarar verecek içeriğininin bulunmaması
  • Enerji tasarrufu öngörmesi, boşa enerji harcatmaması

Kısaca Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde piyasalarda bulunacak olan ürünlerin, Avrupa Birliği direktiflerine uygun olması tek geçerliliktir. Bu nedenle direktiflerin çok iyi bilinmesi ve kurallara uygun bir başvuru yapılması gerekir. Teknik olarak hazırlanacak olan ürün dosyasında hiçbir eksik bulunmaması ve sürece uygun davranılması esastır. Bu nedenle kesinlikle konuya hakim, tecrübeli ve bilgili kuruluşlar ya da kişiler tarafından hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir