Baş Denetçi Sınav Soruları Neler? Zor Mu?

Baş Denetçi Sınav Soruları Hakkında

baş denetçi sınav sorularıBaş denetçi sınav soruları, IRCA tarafından hazırlanarak yetkilendirilmiş kuruma gönderilen ve bilgi seviyenizi ölçmeyi amaçlayan sorulardır. Eğitimi düzenleyen kuruluş IRCA akreditasyonuna sahip ise IRCA tarafından, RABQSA akreditasyonu ise RABQSA tarafından hazırlanmaktadır. Biz tüm dünyada otorite olarak kabul edilen IRCA onaylı baş denetçi sertifikası almanızı tavsiye ediyoruz. IRCA onaylı baş denetçi eğitimleri, gerek uluslararası belgelendirme firmaları, gerek ise yerel belgelendirme firmaları tarafından kabul gördüklerinden, bu firmalarda çalışma şansınız da o derece fazla olacaktır.

Baş Denetçilik Sınavı Soruları ve Tarafınıza Ulaştırılması

Baş denetçi sınav soruları akreditasyonuna sahip olacağınız kuruluş tarafından hazırlanmaktadır. ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, OHSAS 18001, ISO 22000 ya da farklı bir standart olsun tüm yönetim sistemleri standartları bu şekilde sınava tabi tutulmaktadır. Örneğe, en yetkili kurum olarak bilinen IRCA üzerinden devam edeceğiz.

  • IRCA, baş denetçilik sınavı sorularını İngiltere’de hazırlar.
  • Türkiye’de IRCA onaylı sınav merkezi olan kuruluşa gönderir.
  • Bu aşamaya dek sorular İngilizce olarak gelmiştir.
  • Yetkilendirilmiş kuruluş, İngilizce olarak gelen soruları Türkçe’ye çevirir.
  • Baş denetçi eğitiminde Türkçe sınav uygulanır ve cevaplar Türkçe olarak verilir.
  • Yetkilendirilmiş kuruluş, Türkçe olarak verilen cevapları İngilizce’ye çevirir ve onaylar.
  • Onaylanmış sınav kağıtları İngilizce’ye çevrilmiş olarak IRCA’ya gönderilir.

Baş Denetçi Sınav Sorularında Neler Çıkacak?

Baş denetçi sınav soruları tamamen eğitim içeriğine paralel olarak ilerlemektedir. Bununla birlikte eğitim içeriğini iyi kavramak adına bir miktar tecrübenin olması size sınavda büyük kolaylık sağlamaktadır. Baş denetçi eğitimi sınavı, iç denetçi eğitimi sınavı gibi olmaktadır. 70 ve üzeri puan almanız durumunda başarılı sayılacaksınız. Baş denetçi sınav soruları şu konuları içerecektir:

  • ISO standart maddeleri: Bu maddeler ile ilişkili sorular, tanımlar vb.
  • ISO standartları vaka soruları: Sınavın en vurucu soruları genelde buradan çıkar. Bir vaka anlatılır ve bu vakaya göre uygunsuzluk var mıdır? Var ise hangi maddeye uygunsuzluk yazılır sorulur.
  • Denetim mekanizması ile ilgili sorular: Denetim süreci faaliyetleri sadece denetlenen firmayı kapsamamaktadır. Aynı zamanda denetçi ve belgelendirme kuruluşu da bu sürecin elemanlarındandır. Dolayısı ile onlarla olan ilişkiler üzerine de sorular gelmektedir.

Baş denetçi sınav soruları, yukarıda bahsedilen 3 kategori içerisinden herhangi bir maddeden çıkabilmektedir. Baş denetçi sınav soruları kolay sorular değildir, genelde uzun bir vaka metni ile birlikte gelmektedir. Bundan dolayı sorular iyi okunmalıdır.

Baş denetçi sınav soruları cevaplandıktan ve sınav başarı ile geçildikten sonra Baş Denetçi Ne iş Yapar diye merak ederseniz yazımıza göz atabilirsiniz.