Baş Denetçi Olma Şartları Kriterleri Nelerdir?

Baş Denetçi Olma Şartları? Baş Denetçi Olmak İçin Hangi Kriterleri Sağlamalıyız?

Baş denetçi olma şartları ile ilgili içeriği bu yazıda bulacaksınız. Baş denetçi kimdir? yazısını okuduktan sonra bu yazıya gelmiş olmanız konuyu kavramanız adına daha yararlı olacaktır. Baş Denetçi olmak için belirlenmiş bir takım kurallar vardır. Baş denetçi olma şartları nelerdir? sorunuzun cevabı şu şekildedir:

Baş Denetçi Olma Şartları
Baş Denetçi Olma Şartları

Baş Denetçi:

– En az lise mezunu olmalı,
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili iç tetkikçi eğitimini almış olmalı,
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili olarak bir çalışma yapmış olması eğitim sırasında kendisine avantaj sağlayacaktır.

Aynı zamanda baş denetçi olmak  isteyen kişilerde şu karakteristik özellikler olmalıdır:

– Disiplinli ve sistematik olmalıdır,
– Etkin soru sorma ve dinleme yapabilmelidir,
– Yazım kurallarına önem vermelidir,
– İşine ciddiyet ile yaklaşan sorumluluk sahibi olmalıdır,
– Sorunlara kök-neden penceresinden bakabilmelidir(sebep-sonuç ilişkisi)
– Zamanını verimli kullanabilmelidir,
– Seyahat engeli olmamalı, prezentabl olmalıdır.

Baş denetçi olma şartları sanıldığı kadar ağır değildir. Herkes bir gün denetçi olabilir. İş tecrübesi ve en az lise diploması olan kişi yukarıda bahsi geçen karakteristik özellikleri de sağlıyorsa başarılı bir denetimci olmanın önünde hiçbir engel yoktur.

Tabi denetçi olarak çalıştıracak olan kurumun kurumsal kimliği sizin tercih edilebilmenizdeki en önemli faktördür. Daha küçük firmalar için baş denetçi olmak ve tecrübe sahibi olmak yeterliyken, daha büyük ve kurumsal firmalarda; en az bir yabancı dile sahip olmak, ERP programı, QDMS gibi yönetim sistemi programı kullanabilmek, önceki firmalarda gerçekleştirilen faaliyetler tercih edilebilirliğinizi arttıracaktır.

Baş denetçi eğitimini alan kişi, eğitimin sonunda bir sınava tabi tutulmaktadır. Baş denetçi olma şartları arasında 1.adım bu sınavı geçebilmektir. Eğer başarısız olunur ise, sınavı takiben 1 yıl içerisinde bir kez daha sınava girme hakkı verilmektedir. Sınavdan başarılı olunması durumunda stajyer baş denetçi olunur. Stajyerliğin tamamlanması için en az 20 iş günü kadar bir denetim tecrübesine sahip olunmalıdır.

Stajyerlik sürecinin atlatılması ile birlikte baş denetçi adayı, belgelendirme denetimlerine katılabilir, danışmanlık verebilir ve baş denetçilik belgesini rahatlıkla ihtiyacı olan her yerde kullanabilir.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Baş Denetçi Olma Şartları Kriterleri Nelerdir?
Author Rating
51star1star1star1star1star