Baş Denetçi Nasıl Olunur?

Baş Denetçi Nedir? Baş Denetçi kimdir?
Baş Denetçi Nasıl Olunur?

Baş denetçi nasıl olunur? sorusuna cevap ararken öncelikle kendinize “Baş denetçi olmayı neden istiyorum?” diye sormalısınız. Çünkü birçok kişi baş denetçi olduğunda kariyer basamaklarını daha hızlı çıkacağını düşünüyor. Fakat durum tam olarak öyle değil. Firmalar tecrübeli bir iç denetçiyi tecrübesiz bir baş denetçiye tercih ederler. Dolayısı ile baş denetçi olmadan önce konu ile ilgili bir tecrübenizin olması kariyerinize katkı sağlayacaktır.

Baş denetçi olmak mı istiyorsunuz?

Baş denetçi olmak için öncelikle bazı temel gereksinimleri karşılamanız gerekiyor. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız eğitime katılarak, belgelendirme kariyerini başlatmanız için bir engel yoktur.

– En az lise mezunuysanız, (Üniversite mezunu iseniz aranan tecrübe süresi azalıyor fakat uzun süreli bir kalite kariyeriniz varsa lise mezunu olmanız baş denetçi belgesi almanıza engel değil.)
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili iç tetkikçi eğitimini almışsanız, (Her firma %100 iç tetkikçi belgesi almalısınız diye birşey demez fakat denetim kültürünü en az birkaç defa tecrübe etmemiş bir kişi baş denetçi kariyerini de efektif şekilde gerçekleştiremez.)
– Baş denetçi olmak istediği standart ile ilgili olarak bir çalışma yapmış iseniz eğitim sırasında size büyük avantaj sağlayacaktır. (Minimum 4 yıl tecrübeye sahip olmanız stajınızı daha hızlı bulmanıza fayda sağlayacaktır)

Baş Denetçinin Karakteristik Özellikleri

Aynı zamanda baş denetçi olmak  isteyen kişilerde şu karakteristik özellikler olmalıdır:

– Disiplinli ve sistematik olmalıdır,
– Etkin soru sorma ve dinleme yapabilmelidir,
– Yazım kurallarına önem vermelidir,
– İşine ciddiyet ile yaklaşan sorumluluk sahibi olmalıdır,
– Sorunlara kök-neden penceresinden bakabilmelidir(sebep-sonuç ilişkisi)
– Zamanını verimli kullanabilmelidir,
– Seyahat engeli olmamalı, prezentabl olmalıdır.

Eğer hayatınızda ilk defa kalite kavramı ile tanışıyor ve hemen baş denetçi olmak istiyorsanız, muhtemelen yanlış yapıyorsunuz demektir. Hem eğitimin verimi açısından hem de maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir.

Sonuç Olarak Baş Denetçilik

Eğer sen de baş denetçi olmak konusunda son kararını verdiysen IRCA Onaylı Baş Denetçi Eğitimi için aşağıdaki formu doldur ve IRCA Onaylı Baş Denetçi Sertifikasını al. Baş denetçi eğitimleri şu standartlarda olmaktadır: ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Yönetim Sistemi, ISO 16949 Otomotivde Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000 Gıda Yönetim Sistemidir. Bunun dışında çeşitli baş denetçilik eğitimleri mevcut olmasına rağmen piyasada en çok rağbet gören ve belgelendirilen firmalar tarafından da kabul gören sertifikalar bunlardır.

Summary
Review Date
Reviewed Item
Baş Denetçi Nasıl Olunur?
Author Rating
51star1star1star1star1star